Vidar Skaret
Stian S. Andresen Grunnlovens § 1: Symbolsk, ikke utøvende makt
Du siterer riktig:
> «Kongeriket Norge er et fritt, selvstendig, udelelig og uavhendelig rike. Dets regjeringsform er innskrenket og arvelig monarkisk.»
Dette betyr:
Norge er et konstitusjonelt monarki (ikke republikk).
Monarken arver stillingen som statsoverhode.
Men «innskrenket» betyr nettopp at Kongen ikke har personlig makt i dag.
---
Etter parlamentarismens innføring (1884) og utviklingen av praksis rundt §§ 3, 12 og 15 i Grunnloven, har Kongen:
Ingen selvstendig politisk myndighet
Signerer kun regjeringens beslutninger i statsråd
Kan ikke nekte å underskrive lovvedtak gjort av et flertall på Stortinget
Er ikke regjeringssjef – det er statsministeren
Kongen er regjeringen i navnet – men det er regjeringen (statsminister + statsråder) som utøver makten. Dette er fastslått både i praksis, i konstitusjonell sedvane og i juridisk teori.
---
Norgesdemokratenes syn:
Vi i Norgesdemokratene respekterer Grunnloven og monarkiet, og ønsker å bevare det som et nasjonalkonservativt symbol på Norges historie og selvstendighet. Men vi er også tydelige på at det ikke er Kongen som styrer landet – det er politikerne som misbruker det folkelige mandatet og uthuler Grunnloven.
3 d
Svar
Stian S. Andresen
Vidar Skaret uansett Norges demokratene kommer aldri inn i systemet og får endret noe. Hvorfor kjempe og bevare en illusjon som ikke gir eiendoms rett og grunnlov skrevet av frimureri. Folket direkte prøvde for lenge siden.
Også er det europabevegelsen da som så si har sin private regjering på Stortinget.
3 d
Svar
Lars Rønbeck
Vidar Skaret
KONTRAKT er den Høyeste form for lov. 1814 Grunnloven er en slik Kontrakt, en Grunnlovskontrakt.
Bare kontrakt kan sette tilside kontrakt. Det innebærer at kun en NY Grunnlovskontrakt kan sette tilside 1814 Grunnloven.
I henhold til 1814 som også er en organisasjons skisse så er Parlametarismen med Storting og partier en underavdeling Av Konge Makten.
Det har aldri i historien skjedd at en underavdeling -hvilken som helst- har kunnet påberope seg makt.
Gjengen har også kommet opp med det de kaller for Konstitusjonell Sedvane rett som de nå hevder er likestilt med 1814 Grunnloven. Men det trikset er ikke nedfelt i noe som helst dokument, heller ikke i 1814 Grunnloven.
Det er et like svinaktig gjort som da de bare tok i bruk Parlamentarismen som heller ikke er innskrevet i 1814 Grunnloven.
3 d
Svar
Knut Landfastøyen
Vidar Skaret D e minst 1. parti til under rubrikken andre som vil gjenopprette demokratiet , det virker som du ikke har sperre for å lyve til egen fordel !
2 d
Svar
Knut Landfastøyen
NETOPP
3 d
Svar
Knut Landfastøyen
Dere er ikke alene
KONSERVATIVT.
3 d
Svar
Laila Kjeserud
Nei dere er ikke alene ND.
2 d
Svar
Så nå venter jeg bare på at NorgesDemokratene skal gjøre et godt hopp på meldmemstallet og trø tell!
Det er ønskelig i disse ulve-tider! Alle gode krefter må trø tell!
Admin
BmOnline Forum
